Upozorenje na jak napad borovog četnjaka gnjezdara (Thaumetopea pityocampa) na području Svetonedeljskog brijega i okolice

Na području Svetonedeljskog brijega i okolnih šumskih lokaliteta zabilježen je intenzivan napad borovog četnjaka gnjezdara (Thaumetopea pityocampa), invazivnog šumskog štetnika koji značajno ugrožava borove sastojine te istovremeno predstavlja ozbiljan javnozdravstveni rizik.

Terenska opažanja i preliminarni rezultati analize putem sustava za detekciju štetnika ukazuju na to da je infestacija među najsnažnijima u posljednjem desetljeću. Na brojnim stablima jasno su vidljiva svilasta gnijezda koja ukazuju na prisutnost prezimljujućih stadija gusjenica.

Javnozdravstveni aspekt

Gusjenice borovog četnjaka tijekom svog razvoja razvijaju mikroskopske dlačice koje sadrže snažan toksin (thaumetopein). Dlačice se lako prenose zrakom i mogu izazvati sljedeće simptome:

  • alergijske reakcije na koži (osipi, crvenilo, svrbež)

  • iritacije očiju i sluznica

  • respiratorne tegobe, osobito kod djece, starijih osoba i kroničnih bolesnika

Zdravstvene ustanove u okolici već bilježe povećan broj osoba s dermatološkim i respiratornim tegobama koje se mogu dovesti u vezu s izloženošću dlačicama četnjaka.

Preporuke građanima

  • Izbjegavati boravak u područjima gdje su vidljiva gnijezda

  • Ne dirati gnijezda ili gusjenice, čak ni zaštitnim rukavicama

  • Djecu i kućne ljubimce držati podalje od zahvaćenih stabala

  • Sva opažanja prijaviti putem platforme www.stetnici.hr (U IZRADI)

Aktivnosti Hrvatskog šumarskog instituta

Hrvatski šumarski institut, u suradnji s javnozdravstvenim i stručnim institucijama, trenutno provodi sustavno kartiranje infestacije i praćenje širenja štetnika. Korištenjem računalnog vida i automatizirane analize slike, Institut razvija metode za preciznu detekciju i kvantifikaciju gnijezda, što će poslužiti za planiranje daljnjih mjera kontrole.

Ovisno o razvoju situacije, razmatrat će se odgovarajuće metode suzbijanja, uključujući biološke i mehaničke mjere, sukladno propisima i očuvanju okoliša.

Zaključno

Zbog ozbiljnosti situacije, Hrvatski šumarski institut apelira na sve građane, vlasnike zemljišta i lokalne zajednice da se aktivno uključe u nadzor i prijavu sumnjivih pojava. Pravodobno prikupljanje informacija ključna je pretpostavka za učinkovitu kontrolu ovog štetnika i zaštitu zdravlja stanovništva.

Za dodatne informacije i smjernice pratite službene objave Instituta.

Podijeli članak

Facebook